Special relativity states that the effective mass of an object varies as a function of its velocity. If c is the speed of light (c approx. = 300,000 km/s) and v is the velocity of the object (in km/s), find the effective mass m' of an object traveling at a velocity v. Assume that at v = 0 m/s, m = 1 kg.
Solution Stats
Problem Comments
1 Comment
Solution Comments
Show comments
Loading...
Problem Recent Solvers111
Suggested Problems
-
4180 Solvers
-
3993 Solvers
-
537 Solvers
-
Returning a "greater than" vector
275 Solvers
-
599 Solvers
More from this Author13
Problem Tags
Community Treasure Hunt
Find the treasures in MATLAB Central and discover how the community can help you!
Start Hunting!
Note that the *correct* answer according to special relativity is still 1 kg.
(the mass does NOT change, unless some external scalar fields are involved)